Ako vybrať správny druh športovej obuvi

 
 
 
Úvod > Ako vybrať správny druh športovej obuvi
 

Ako vybrať správny druh športovej obuvi

 

Pri kúpe športovej obuvi Vaša spokojnosť so zakúpenou obuvou bude len vtedy úplná, keď si vyberiete pre svoje potreby ten správny model.

 

I.  VOĽNOČASOVÁ OBUV

 VOĽNOČASOVÁ OBUV

Ak potrebuejte obuv len ne bežné nosenie, zvoľte si voľnočasovú obuv. Je to skupina štýlovej obuvi, (v ktorej sa často objavujú tzv. retro modely) . Vo väčšine prípadov takéto modely nie sú nabité technológiami a nemajú nejaké špeciálne funkčné vlastnosti, ale kladú veľký dôraz na módne trendy. Sú vhodné na nosenie v bežnom živote ale treba sa vyhýbať nepriaznivému počasiu ako dážď, sneh, mráz a pod. Aj v tomto prípade sa doporučuje obutie striedať.

 

II. ŠPORTOVÁ OBUV

Na športové účely si vždy zvoľte obuv prislúchajúcu k danému športovému odvetviu, pretože každý šport kladie rozdielne požiadavky na konštrukciu topánok. Nemali by ste napr. v bežeckých topánkach hrať tenis, alebo futbal, lebo nielen že zničíte veľmi rýchlo samotnú obuv, ale Vám hrozí aj úraz (vyvrtnutie členku a pod.) Bežecké topánky majú byť ľahké vzdušné a hlavne veľmi dobre odpružené, aby eliminovali nežiadúce nárazy na kĺby dolných končatín. U tenisovej obuvi tieto vlastnosti už nie sú tak dôležité, ale musí mať oveľa pevnejšiu konštrukciu, aby na kurtoch poskytovala bezpečné a dynamické zábery do všetkých smerov. Kožená obuv trochu povolí do dĺžky , ale koženková nie, tam odporúčame dodržať pol cm dĺžkovú rezervu.

 

FUTBALOVÁ OBUV

 FUTBALOVÁ OBUV

Delí sa na podľa povrchu na ktorý sú kopačky určené do šiestich skupín:

SG→ (soft ground / mäkký povrch) › optimálny záber na mäkkom trávnatom povrchu. Má vyššie záberové hroty/štuple, ktoré sa pri zábere hlbšie zapustia do terénu.

FG→ (firm ground / pevný povrch) › poskytuje perfektný záber na tvrdom aj mäkšom povrchu s prírodnou trávou., univerzálne použite

SG → (soft groud/ mäkký povrch)- poskytujú optimálny záber na mäkkom a veľmi mäkkom trávnatom povrchu

HG→ (hard ground / tvrdý povrch) › určené pre suchý a veľmi tvrdý povrch či škváru, obuv zaručuje komfort, tlmenie a odolnosť voči oderu

AG→ (artificial grass / umelá tráva) › zosilnená konštrukcia kopačiek pre vyššiu odolnosť na náročnom povrchu umelej trávy a iné rozmiestnenie štupľov pre lepší záber.

TF→ (turf/umelý povrch) › určené na tvrdý zmrznutý trávnatý povrch, umelý trávnatý a škváru.

IN→ (indoor/hala) › určené na halový futbal, zaručuje priľnavosť a stabilitu na halových povrchoch.

 

BEŽECKÁ OBUV  (Running)

Je to skupina obuvi so zvyčajne najširšou ponukou modelov, určená pre bežcov pretekárov ako aj pre rekreačných bežcov. Konštrukčne sú riešené tak, aby bežcovi poskytli čo najväčší komfort po rovnom resp. upravenom teréne. Bežecké topánky patria medzi najpohodlnejšie obutia vôbec, preto hlavne mladí ľudia obľubou nosia aj v bežnom živote. Výrobca samozrejme celodenné nosenie žiadnej športovej obuvi nedoporučuje. Bežecká trailová obuv je určená do náročnejších prírodných terénov napr. les, lúka a pod.

 

FITNESOVÁ OBUV ( Training)

Obuv tejto kategórie je prevažne určená na pohybovú činnosť vo fitness centrách, telocvičniach a uzatvorených plochách. Podrážka takejto obuvi je z materiálu, ktorý nezanecháva stopy na žiadnych podlahových plochách. Používaním takejto obuvi vo vonkajšom prostredí môže dôjsť k predčasnému opotrebeniu obuvi, hlavne zvrškového materiálu a poškodeniu podrážok. Je nevhodná na celodenné bežné nosenie. Skupina WORKOUT - vhodná na cvičenia v halách (napr. fitnes, joga a pod.), nie je vhodná k intenzívnemu, celodennému užívaniu.

 

TENISOVÁ OBUV 

Je určená výhradne na hranie tenisu na povrchoch určených pre tento šport.

 

OUTDOOROVÁ OBUV  (ADVENTURE)

Trekingová / turistická obuv je určená ako vychádzková obuv do prírody a podľa určenia aj ako plnohodnotná obuv na horskú turistiku. V tejto skupine bežne nájdete modely, ktoré sú vybavené špeciálnou podrážkou alebo špeciálnou vode odolnou membránou (napr. GORETEX). Takáto obuv je už vhodná aj do ťažších terénov za zhoršených poveternostných podmienok.

 

BASKETBALOVÁ OBUV

Je určená výhradne na hranie basketbalu v interiéri. Takáto obuv nepatrí v žiadnom prípade na ulicu, kde môžu byť všelijaké poveternostné podmienky (napr.dážď, sneh, mráz), na ktoré takáto obuv materiálovo nie je stavaná.

 

 

INDOOR (halová obuv)

 

- určená na športy v hale ako napr. hádzaná, volejbal, badminton a pod., okrem sálového futbalu a nohejbalu, (na to sú kopačky IN).