Čo je termoprádlo a kompresné prádlo

 
 
 
Úvod > Čo je termoprádlo a kompresné prádlo
 

Prečo je dôležité termoprádlo a kompresné prádlo

 

Aký je rozdiel medzi termoprádlom, funkčným prádlom, kompresným prádlom?

 

Je to to isté. Termoprádlo je synonymum pre funkčné prádlo. Ako termoprádlo sa naviac označuje prvá vrstva, ktorá sa oblieka priamo na telo. Spojenie slov funkčné prádlo sa zase častejšie používa pre oblečenie schopné odvádzať od tela vlhkosť. Kompresné prádlo je špeciálnou kategóriou termoprádla so špeciálnymi vlastnosťami.

 

Na čo slúži termoprádlo  

   Funkčné prádlo (termo bielizeň, termoprádlo) je oblečenie (väčšinou bielizeň) zo špeciálnych materiálov, ktoré odvádzajú od tela vlhkosť (pot). Táto schopnosť funkčného prádla je daná konštrukciou vlastných vlákien. Človek počas fyzickej záťaže produkuje okrem samotnej energie na prácu svalov aj teplo. Čím väčší výkon, tým viac tepla. Aby sa organizmus príliš neprehrial, musí sa cez pokožku ochladzovať, teda čím väčší výkon  tým viac potu.

Pre dobré fungovanie termoregulácie organizmu sa musíme snažiť udržiavať povrch pokožky suchý so stálym prístupom vzduchu a odvodom potu a vodnej pary, v chladnom období však aj trochu telu pomôcť pri udržiavaní tepla. A na to slúži termobielizeň

 

Je treba vedieť, na aké aktivity ho chceme použiť

Medzi termoprádlo radíme aj rôzne druhy kompresného prádlazoštíhľujúceho prádla, softshellové oblečenie do daždivého a chladného počasia, oblečenie z merino vlny.

 

Na akom princípe funguje kompresné prádlo 

Pomocou špeciálne vyvinutého materiálu pôsobí na danú časť tela presnou kompresiou, stlačením. Čím dochádza k povzbudeniu a zrýchleniu krvného obehu, vďaka čomu sa do menších svalov dostáva viac kyslíka a dochádza tak k zlepšeniu výkonnosti svalov a zrýchleniu svalovej regenerácie. Pri športovej záťaži vzniká vo svaloch kyselina mliečna, ktorá spôsobuje únavu a bolestivosť svalov. Vďaka podpore krvného obehu kompresným oblečením je uľahčený odvod práve kyseliny mliečnej a toxínov, čo napomáha aj pri zotavení po športovom zaťažení a po zranení. Tento princíp je už dávnejšie známy a používaný v zdravotníctve. Kompresia za liečebným účelom urýchľuje odtok lymfy a žilnej krvi. Tým obmedzuje hromadenie týchto tekutín v medzibunkovom priestore a v cievach, pomáha transportu tukov a uľahčuje odsun metabolitov z podkožia.Výrobcovia športového oblečenia si uvedomili jeho prospešnosť pre svalovú regeneráciu, na základe čoho začali vyrábať kompresné oblečenie.

 

Prínos kompresného prádla pre športové účely:

 

  •   zlepšenie svalovej výkonnosti a tým zlepšenie športového výkonu
  •   zníženie svalového pohybu a vibrácií
  •   zníženie rizika svalového zranenia pri športe
  •   skrátenie doby svalovej regenerácie
  •   zníženie bolestivosti svalov počas zotavenia po tréningu
  •   účinné proti opuchom končatín vzniknutým napr. dlhým sedením
  •   umožňuje zvýšenie dĺžky tréningov a tréningovej záťaže

 

Aké materiály sa používajú na temoprádlo

Jednotlivé "funkčné" materiály sa líšia ako schopnosťou odvádzať vlhkosť, tak ďalšími vlastnosťami, ako či je materiál hypoalergický, príjemný na nosenie, ľahký, vhodný na základnú alebo vrchnú vrstvu, ľahko prateľný apod.

Na termobielizeň sa používajú buď syntetické alebo prírodné materiály. Zo syntetických je to hlavne polypropylén (POP), polyester (PES), menej polyamid (PAD). Ako doplnkové materiály sa používajú elastan alebo lycra. Z prírodných materiálov je to ovčia vlna, bavlna alebo hodváb. Bavlna sa však používa pre jej vysokú nasiakavosť a pocit chladu pri nasiaknutí len ako doplnkový materiál v dvojitých, tzv. sendvičových tkaninách alebo ako zložka v tkanine do nižších teplôt. Merino je vlna zo špeciálne vyšľachtených oviec, žijúcich v chladnejších oblastiach. Vlákno sa vyvinulo v extrémne jemné, preto sa zvýšila jeho izolácia a priedušnosť, a tak je aj oveľa jemnejšie ako tradičná vlna.

Okrem klasického kruhového prierezu sa vyrábajú aj vlákna s viacerými kanálikmi, čo zvyšuje odparovú plochu vlákna a tým množstvo odvedeného potu. Tkaniny, ktoré sa z nich vyrábajú, sú takmer nenasiakavé, vlhkosť, ktorú vsiaknu, okamžite aj expedujú preč, sú vzdušné, čím zabezpečujú prívod čerstvého vzduchu na pokožku. Väčšinou sú aj antibakteriálne upravované, buď povrchovou úpravou vlákna alebo vpletaním strieborných vlákien

Tkaniny sa teda líšia ani nie tak kvalitou vlákna, ako skôr spôsobom tkania, jeho povrchovou úpravou, vyhovujúcim strihom, množstvom pridaných doplnkových materiálov ako napr. lycra, ktorá spôsobuje pružnosť materiálu a tým aj jeho dobrého priľnutia k povrchu tela. Termobielizeň je totiž v podstate nefunkčná, pokiaľ nie je v priamom kontakte s pokožkou

 

Dôležité je aj pohodlie, aby termobielizeň dobre sedela, nerezala na kritických miestach, napr. pod pazuchami, v rozkroku alebo okolo hrdla, aby mala ploché švy, prípadne bola antibakteriálne upravená. Odporúčame kupovať termobielizeň od overených a známych výrobcov, ktorá je antibakteriálne ošetrená, má ploché švy a anatomický strih.

 

Údržba

 

Správna údržba závisí od materiálu. Mali by ste sa preto, striktne riadiť symbolmi údržby na štítku.

Používanie aviváže sa pri praní funkčného prádla neodporúča. Bežne síce aviváž zvyšuje pohodlie pri nosení oblečenia, ale pri termoprádle je to inak. Tým, že vytvára film na jednotlivých vláknach a upcháva póry tkaniny, oblečenie stráca svoje špeciálne vlastnosti a dochádza tak k poškodeniu ochranných membrán a k znehodnoteniu výrobku.

Termoprádlo sa nežehlí, pretože vlákna by sa mohli ľahko spáliť. 

 

Mohlo by Vás zaujímať:

Pánske termoprádlo a kompresné prádlo

Dámske termoprádlo a kompresné prádlo

Detské termoprádlo a kompresné prádlo