Pánska tenisová obuv

 
 
 
Úvod > PÁNSKA OBUV > Tenisová obuv
 
Filter
Filter
Cenová hladina
Veľkosť
×
Zrušiť filter
 
 
 
 

Pánska tenisová obuv

Tenis je šport rýchlych rozbehov a brzdení, pánska tenisová obuvkrátkych šprintov a prudkých pohybov do strán, preto je pre túto hru potrebná špeciálna obuv. Kvalitná pánska tenisová obuv má v prvom rade kvalitnú, zväčša plochú podrážku so špecifickým dizajnom, v závislosti od toho, na aký povrch sú určené. Tenisové botasky majú kvôli namáhaniu do všetkých strán trochu robustnejšiu podrážku a vyššiu stabilitu. Športová obuv určená pre iné športy má odlišnú konštrukciu. Jej medzipodrážka je tenšia, napríklad pri bežeckej obuvi nie je potrebný pohyb do všetkých strán, je navrhnutá pre pohyb dopredu, dôraz je kladený na dynamický odraz zo špičky, samozrejme nechýba odpruženie pod pätou, ktoré je nevyhnuté pre zdravie nôh. Pri fitnesovej obuvi je dôraz kladený na odpruženie pod pätou, mierne na stabilitu pri pohybe do strán a pri otáčaní na mieste.

 

Správny výber tenisovej obuvy

V závislosti od povrchu každý hráč musí meniť štýl hrania, k čomu je taktiež vhodné meniť aj obuv. V rámci pánskej tenisovej obuvi nájdete modely, ktoré sa viac hodia na antukový, trávnatý, respektíve tvrdý dvorec. Pri výbere tenisovej obuvi pre daný povrch treba brať do úvahy v prvom rade vzájomné trenie medzi podrážkou a povrchom. Nie je dobré ani príliš veľké, ani príliš malé trenie. Okrem materiálu povrchu a materiálu podrážky trenie ovplyvňuje aj vzor, respektíve vrúbkovanie podrážky.

 

Na antukový povrch potrebujete obuv:

  • s podrážkou upravenou tak, aby sa do nej čo najmenej zachytávali uvoľnené čiastočky antuky, preto by mali byť medzery medzi vrúbkami o niečo širšie, avšak podrážka nesmie zanechávať stopy na antuke.
  • so skvelou priľnavosťou podrážky, totiž prašný antukový povrch nie je príliš pevný.
  • s podrážku s pevnými krajmi, aby sa Vám pri brzdení nezničila
  • s pevný zvrškom, aby chránil Vašu nohu

 

Trávnatý povrch si vyžaduje:

  • obuv s dobrou priľnavosť, totiž loptička sa po tráve pohybuje rýchlešie ako na antuke a tráva sa tiež dosť šmýka, hlavne keď je udupaná, alebo padne rosa
  • plochšiu podrážku, aby ste nepoškodili trávu
  • flexibilný zvršok, aby Vaša noha nebola obmedzená pri akcelerácii

 

Na tvrdý povrch je vhodná obuv:

  • s tvrdou podrážkou, ktorá odolá nárokom tvrdého povrchu
  • s kvalitným odpružením, totiž tvrdý povrch vie byť neľútostný k chodidlu
  • s pevným zvrškom pre stabilitu

 

Tenisová obuv a jej história

Prvá obuv určená na hranie tenisu sa objavila v druhej polovici 19-teho storočia. Boli to plátené topánky s gumenou podrážkou, ktoré sa používali na hranie tenisu a kriketu. Neskôr v roku 1916 United States Rubber Company vyrobila plátené tenisové trumpky s gumovou podrážkou značky Keds – u nás známe ako kecky. Následne v roku 1917 vyrobila Converse Rubber Company svoje tenisky s názvom All-Star. Až do 60-tych rokov významnejší pokrok v oblasti tenisovej obuvi nenastal. V 60-tych rokoch bolo urobených veľa pokusov o vylepšenie športovej obuvi. Najvýznamnejším bol farebný nylonový zvršok, ktorý je omnoho ľahší ako plátený, potom odpružená vnútorná stielka a waflová podrážka. Zaujímavosťou je, že prvý prototyp waflovej podrážky vyrobil Bill Bowerman, zakladateľ značky Nike, pomocou kuchynského waflovača. Behom 60-tych a 70-tych rokov prichádzali novšie a novšie inovácie, najmä vďaka výrobcom Nike, Adidas a Spalding. Vďaka týmto inováciám v 70-tych rokoch začali amatérski športovci používať tenisovú obuv aj na behanie a iné športy. Onedlho sa tenisová obuv stala módnym artiklom a ľudia ich začali nosiť na bežné nosenie, respektíve viacúčelovo. Pánska tenisová obuv zostala byť silným módnym prvkom až doteraz a ľudia po celom svete ju nosia na šport, ako aj na bežné nosenie.